[email protected]

Bize Yazın

506 793 26 17

Şube Başvurusu

545 746 72 71

Bilgi Hattı

 BES 10’uncu yılında 3.8 milyon kişiyi aştı.

BES 10’uncu yılında 3.8 milyon kişiyi aştı.

Bu yılın başında getirilen devlet katkısı uygulaması, sisteme ve katılımcılara olumlu yönde katkı sağladı. Devlet katkısı fon tutarı yılbaşından bu yana 707 milyon lira oldu. Sistemden emekli olan katılımcı sayısı ise 7 bine yaklaştı. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 27 Ekim 2003 tarihinde ilk emeklilik planının tasdikiyle faaliyete başladı. O günden bu yana geçen 10 yılda sistemdeki katılımcı sayısı 3.8 milyonu aştı. Fon büyüklüğü 24 milyar liraya yaklaşırken, emekli olan katılımcı sayısı 6 bin 725 kişi oldu. Sistem en hızlı büyümeyi bu yıl yaşadı. Yılbaşından itibaren başlayan yüzde 25’lik devlet katkısıyla beraber büyüme ivmesi arttı ve sisteme 13 Eylül’e kadar 710 bin yeni katılımcı dahil oldu. Geçtiğimiz yıllardaysa katılım sayısı en çok 400 binleri buluyordu. Bu yıl sisteme eklenen fon tutarıysa 3 milyar 331 milyon 439 bin lira olarak kayıtlara geçti. 2013 yılında 1321 katılımcı BES’ten emekli oldu. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne şimdiye kadar çoğunlukla 25-45 yaş grubu dahil oldu. BES’e üç büyük ilden katılım oranı yüzde 50’nin üzerindeyken, 2013’te bu oran yüzde 48’in altına geriledi. Yani devlet katkısından sonra tüm Türkiye’de BES ile ilgili farkındalık arttı.

BES ANADOLU’DA DA YAYILIYOR
Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, devlet katkısıyla sistemin artık daha da çok tabana yayıldığını gördüklerini söyledi. Son beş yıl içerisinde Anadolu’da BES’e düzenli şekilde artan bir ilgi olduğunu vurgulayan Bostan, “Bugün itibarıyla sistemdeki üç büyük il dışındaki katılımcı sayısı oranı, son 5 yıl içerisinde 4.6 puan artarak yüzde 52.1’e ulaşmış durumda” dedi. Oluşan potansiyelin etkin bir biçimde kullanılarak sektörün hızlı yükseliş ivmesini devam ettirmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, gelinen noktanın oldukça umut verici olduğunu söyledi. Okur konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Biz, BES’in kuruluşundan bu yana geçen zaman ile 2013 yılını birbirinden ayrı tutmaya çalışıyoruz. 2013’teki sektörün hızlı büyümesini en az 5 yıl daha sürdürmesini beklemekteyiz.”

SİSTEMDEN ERKEN ÇIKIŞLARA DİKKAT
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yeni katılımcı yaratmak açısından sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Axa Hayat ve Emeklilik Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, sistemden erken çıkışlara dikkat çekti. Küntay konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Yine de köklü bir reform sonrasında 2013 yılı başında devreye alınan ‘Yeni BES’ olgusunun, sorunlu alanların üstüne giderek sisteme yeniden büyük bir ivme kazandırdığını izliyoruz.”

Yıl sonuna kadar 1 milyonu aşkın yeni katılımcının sisteme dahil olacağı tahmininde bulunan BNP Paribas Cardif Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çağlar ise şunları söyledi: “2013’ten önce ortalama 400 bin olan yıllık katılımcı artışının kalıcı olarak 600-700 bin bandında olacağını öngörüyoruz. Ancak BES’in katılımcılara ve emeklilik şirketlerine beklenen faydayı sağlaması için sistemin kalıcı ve katkı payını düzenli ödeyen katılımcılarla büyümesinin gerekliliğidir.”